Lago di Maggiore
Laggo di Maggiore, nejzápadnější z velkých jezer, a zároveň částečně švýcarské jezero, je po Lago di Garda největší italskou vodní plochou. Toto půvabné ledovcové jezero mnohdy musí žít ve stínu svých kolegů. Má však co nabídnout, je proslulé překrásnou okolní přírodou a bujnou vegetací. Příznivé okolní klima dovoluje i v této oblasti pěstovat fíky, olivy, granátová jablka, citrony, pomeranče a dokonce korkové duby. Jezero má pro tuto oblast typický, protáhlý tvar. Na délků má více 66 kilometrů a na šířku maximálně 10 kilometrů. Jeho rozloha je 212 km² a nadmořská výška 193 metrů.
Laggo di Maggiore je považováno za jeno z nejzajímavějších jezer v Itálii. Díky příjemnému podnebí,rozmanitým přírodním scenériím, historickým památkám a širokému sportovnímu vyžití je častým turistickým cílem. V okolí jezera je spousta zajímavých míst. Jednou z možností, jak zde strávit pohodlné odpoledne je výlet lodí na Borromejské ostrovy, což je skupina čtyř romantických ostrůvků ležících mezi městy Verbania a Stresa. Jedním ze čtyř ostromů je Isola Bella, původně pouze břidlicový ostrůvek, na kterém nechal hrabě Carlo III. Borromeo v letech 1650–71 vystavět luxusní palác oblopený majestátními zahradami. Největším z Borromejských ostrovů je Isola Madre s palácem ze 16. století a velkolepými zahradami v anglickém stylu. Ostatní dva ostrovy se nazývají Isola dei Pescatori (jediný trvale obydlený) a Isolino di San Giovanni.
Za návštěvu stojí také řada měst. Verbania je největším městem na břehu jezera Maggiore. Turisty je zde vyhledávaná zejména Villa Taranto, nádherná a botanicky nejzajímavější zahrada celé jezerní oblasti. Najdeme zde více než 20 000 drůhů rostlin z celého světa. Za zmínku stojí také renesanční kostel Madonna di Campagna z poloviny 16. století s kupolí vyobrazující svět a freskovou výzdobou, bazilika San Vittore a farní kostel San Leonardo s 65 m vysokou kostelní věží. Ve švýcarské části je veleznámé středisko Locarno ležící při úpatí alp. Nalezneme zde například hrad Castello Visconteo zbudovaný ve 12. století, kostel Madonny del Sasso s bohatě zdobeným interiérem nebo řadu lázní. Za vrchol kulturního vyžití se zde považuje každoroční filmový festival. Dalším turistickým lákadlem je město Stresa, které leží ve stejné zátoce jako Varbania (jen na opačném konci). Stresa je vynikajícím výchozím bodem pro romantický výlet po Boromejským ostrovech, večerní procházka po místní promenádě je už jen třešničkou na dortu.
K místním kulineářským specialitám patří Gnocchi s gorgonzolou nebo Kuře s kaštany. Vyzkoušejte také místní sýry Bettelmatt nebo Ossolano d’Alpe. Mezi naprosté speciality pak patří uzeniny mortadella of the Ossola nebo Violini di Capra (uzená kozí noha). Z vín vyzkoušejte Ghemme Docg a Nebbiolo z Novarské oblasti, Prunent a Nový Bruschett z údolí Ossola nebo vína z Angerské oblasti.
Z Bergama k jezeru Maggiore
Cesta z Bergama do Stresy (možná jsou však i bližší střediska) je poměrně jednouchá, vlakem pouze s jedním přestupem. V bergamu cesta začíná vždy z hlavního vlakového nádraží, kam se dopravíte autobusem č.1. Odtud v pravidelných intervalech odjíždějí vlaky. Cesta trvá v závislosti na přestupu 2 - 3 hodiny jízdy. Cenovka je pak od 11 do 22 Eur za jednosměrnou jízdenku. Přestup je vždy v Miláně (buď Milano Porta Garibaldi nebo Milano centrale). V případě, že z Milána do Stresy natrefíte na vlak Eurocity, pojedete sice o 20 až 30 minut rychleji, ale zaplatíte za jednosměrnou jízdenku o 10 Eur více. Proto doporučuji cestovat spíše reginálními vlaky (Reginale) a nebo rychlíky (Regionale Veloce). Jízdní řád si ověřte na přehledném (netypicky pro Itálii :) webu www.trenitalia.com.