Bergamské Alpy

Bergámské Alpy jsou poměrně rozlehlý, geologicky nesourodý, horský celek. Nejvyšší část tvoří Orobské Alpy (Orobie), táhnoucí se od západu k východu v délce 80 kilometrů. Nejvyšší horou je Pizzo di Coca (3052 m.n.m.). Další dva vrcholy (Pizzo di Scais a di Redorta) přesahují 3000 metrů nad mořem. Bergámské Alpy se rozprostírají bezi městy Bergamo, Edolo, Sondrio a jezerem Como. S celkovou plochou více 3500 kilometrů čtverečních se řadí k rozlehlejším pohořím Alp.

Bergámské Alpy

Z geologického hlediska je uspořádání nejednotné. Západní až severovýchodní část je tvořena břidlicí, rulou a dioritem. Jih a jihovýchod tvoří pro Alpy typičtější vápenec a dolomit. Pro krajinu jsou typická četná jezera. Nejmalebnější je oblast v okolí jezera Como, kde se také nachází největší koncentrace via ferrat (zajištěných cest) a turistických horských stezek.

Bergámské Alpy patří mezi nejhustěji osídlené části Alp. Mimo velkých měst Bergamo, Sondrio a Edolo, které jsou po obvodu pohoří, jsou v horách rozesety četné vesničky a malá městečka. V blízkosti naléhají na Bergámské Alpy veleznámá lyžařská střediska, jako například Livigno či Bormio.


Okolí Bergama

Odkazy


Free web templates presented by QARTIN – Our tip: Webdesign, Webhosting, odkazy